Turkey TUR  

rss

 • rss
Basın Bültenleri, Haberler, Şirket - Amway
TÜRKİYE’DE HER 100 KİŞİDEN 42’Sİ ‘GİRİŞİMCİ’ OLMAK İSTİYOR

2016/11/16 - 

Amway Global Girişimcilik Raporu (AGER) 2016 sonuçları açıklandı:

 

Dünyanın lider doğrudan satış şirketi Amway, Global Girişimcilik Raporu’nun (AGER) yedincisini açıkladı. Rapora göre Türk halkının yüzde 42’si girişimci olma arzusuna sahip.

100’den fazla ülkede faaliyet gösteren dünyanın lider doğrudan satış şirketi Amway tarafından gerçekleştirilen ve Türkiye ile birlikte 45 ülkede girişimciliğin nabzını tutan Amway Global Girişimcilik Raporu 2016 (AGER) açıklandı. Bu yıl yedincisi yapılan araştırmanın sonuçlarına göre, Türk halkının yüzde 42’si girişimci olma arzusunu koruyor.

1479287578_candan_corbacioglu_1

 

 

Amway Avrupa Dış İlişkiler Kıdemli Bölge Müdürü Candan Çorbacıoğlu, dünyada girişimcilik trendlerini ortaya koyan raporun 45 ülkede 50 binden fazla kişiyle birebir görüşülerek yapıldığına dikkat çekti. AGER’in bütün dünyada kendi işine sahip olma ve girişimcilik konusunda değerli veriler sağlayan, kapsamı ve sürekliliği sebebi ile de kamuoyunun nabzını ölçen önemli bir araştırma olduğunun altını çizen Çorbacıoğlu, 2016 çalışmasına global ölçekte cevap verenlerin yüzde 77’sinin girişimciliğe karşı olumlu bir tutum içinde olduğunu ifade etti. Çorbacıoğlu, “ Tüm dünyada Y Kuşağı’nın ve 35-49 yaş grubunun girişimciliğe olan olumlu tavrı yüzde 80 gibi bir oranla oldukça yüksek” dedi.

Bu yıl 7’ncisi açıklanan AGER Raporu’nda bireylerin bir işverenden bağımsız iş arama trendinin yükselişe geçtiğini söyleyen Çorbacıoğlu, şu bilgileri verdi: “Dünya çapındaki çalışmamıza cevap verenlerin yüzde 39’u önümüzdeki beş yıl içinde kendi işine sahip olmayı arzuluyor. Bunların da yüzde 56’sı müşteri arama ve edinme konusunda kendisini oldukça rahat hissediyor. Bu sonuçlar değişen bir çalışma dünyasının belirtileri olarak görünürken cinsiyet fark etmeksizin hem erkeklerin hem de kadınların girişimciliğe pozitif baktığı sonucuna ulaşıyoruz. Fakat erkekler kadınlara göre bağımsız bir iş başlatmayı daha çok istiyor.”

 

 

 

1479287574_tayfun_ergun__2_

‘TÜRK GİRİŞİMCİLİĞİ KONUSUNDA ÜMİTLİYİZ’
AGER 2016 Raporu’nun Türkiye verilerine ilişkin bilgi veren Amway Türkiye Genel Müdürü Tayfun Ergün de bu yıl Türkiye’deki çalışmaya katılanların yüzde 42’sinin olumlu bir tutum sergilediğine dikkat çekti. Amway Girişimcilik Ruhu İndeksi’nin (AESI) arzu etme, uygulama ve sosyal baskıya karşı kararlılıktan oluşan üç boyutta, girişimcilik ruhunu ölçümlediğini vurgulayan Ergün, “Biz AGER Raporumuzu Global Girişimcilik haftasında açıklıyoruz. AESI sonuçları, ülkelerin girişimcilik ruhunu da ortaya koyuyor. Bu ortalama, arzu etme, uygulama ve sosyal baskıya karşı kararlılık olan üç davranışın ortalaması şeklinde hesaplanıyor. Türkiye’nin AESI puanı ise 44. Yani Avrupa Birliği ülkeleri ile yaklaşık aynı düzeydedir” dedi.
Tayfun Ergün, Türkiye’de ankete cevap verenlerin yüzde 23’ünün girişimcilik konusunda; ‘arzu eden, yeni işe başlama yeteneği olduğunu düşünen, sosyal baskıya karşı direnen’ bir yapıya sahip olduğunun altını çizerek sözlerine şöyle devam etti: “Bu bağlamda Türkiye sonuçları AB’den yüksek ve yüzde 24 olan dünya ortalamasından yalnızca 1 puan düşük. Yani Türk girişimciliği konusunda hala ümitliyiz. Hatta cevap verenlerin yüzde 42’si girişimcilere karşı olumlu bakıyor. Erkeklerin yüzde 45’i, kadınların yüzde 40’ı girişimciliğe olumlu bakıyor. Üniversite mezunlarının ise yüzde 46’sı pozitif bir tutum sergiliyor. Türklerin yüzde 23’ü kendi işini kurmayı arzu ederken, yeteneklerine inanıyor. Hatta aileleri ve arkadaşları karşı çıksa bile kendi işini kurmaktan vazgeçmeyeceklerini söylüyor. Türkler özellikle bağımsızlık arzusu ile kendi işlerini kurmak istiyor.”

 

RAKAMLARLA TÜRK GİRİŞİMCİLER…

Ortalama Türk cevap verenlerin yüzde 42’si girişimcilere olumlu yaklaşıyor.

 • Erkek cevap verenler (yüzde 45) girişimciliğe kadınlardan (yüzde 40) daha olumlu bakıyor.
 • Üniversite mezunu cevap verenler (yüzde 46) üniversite mezunu olmayanlara göre (yüzde 42) daha olumlu bir tutum sergiliyor.
 • Yüzde 37’si kendilerinin bir iş kurmak için gerekli yeteneklere sahip olduğunu hissediyor.
 • Yüzde 23’ü her üç boyutta mutabıktır. Kendi işini kurma arzusu, ve aynı zamanda iş kurmak konusunda kendi yetenekleri olduğuna inanıyor. Aileleri, arkadaşları karşı çıksa bile kendi işini kurma hayallerinden vazgeçmeyeceklerini belirtiyor.
 • Girişimcilik potansiyeli üzerinde yaşın önemli bir etkisi olduğu anlaşılıyor. Özellikle 50 yaş üzeri cevap verenler daha düşük bir potansiyel sergiliyor.
 • 35 yaş altı: Yüzde 36
 • 35 – 49 yaş: Yüzde 32
 • 50 yaş üzeri: Yüzde 23

 

TÜRKLER BAĞIMSIZLIK ARZULUYOR

Türkler niçin kendi işinin sahibi olmak istiyor?

 • Kendi işinin patronu olmak: % 29
 • Kişisel tatmin: % 25
 • Ek gelir: % 25
 • İşsizliğe alternatif: % 19
 • Aile ve kariyer dengesi: % 13

Ayrıntılı Bilgi için: Communication Partner | 0850 333 6510

Ayşenur Bozal Özcan aysenurozcan@cpartner.com.tr 0 536 862 21 47

Zeliha Ocak zelihaocak@cpartner.com.tr 0 533 920 26 17

 


Amway Hakkında

Amway, dünya çapında önde gelen doğrudan satış şirketlerden biridir. Şirket 1959’da Ada, ABD’de kurulmuştur ve 100’ün üzerinde ülke ve bölgede faaliyet göstererek 2015’te 9,5 milyar ABD doları bir ciro gerçekleşmiştir. Amway 450’den fazla güzellik, zinde yaşam ve ev bakım ürünü sunmaktadır. Amway’in en çok satış yapan markaları NUTRIWAY™ vitamin ve takviye edici gıda ürünleri, ARTISTRY™ cilt bakım ürünleri ve renkli kozmetikleri ile eSpring™ su arıtma sistemleridir. Bu ürünlerin tamamı sadece Amway Serbest Girişimcileri tarafından satılmaktadır.

www.amway.com.tr | facebook.com/AmwayTurkiyeLtd | instagram.com/amwayturkiyeltdtwitter.com/amwayturkiye | dahaiyibiryasamicin.com

Yorum Yapınız

E-posta adresi yayınlanmayacaktır
* Zorunlu Alan

© 2011 Amway Europe. All rights reserved. | www.amway-europe.com |
Connexia